28 Mart 2023 Salı

AVEG-KON: Newroz'un özgürlük ateşiyle direnişi büyütmeye

Mazlum Doğan, Tuncay Yıldırım ve Kemal Kurkut şahsında Newroz şehitlerini anan AVEG-KON, "Diriliş ve direnişin bayramı 2023 Newroz'unda da tüm Kürt halkımızı, her inanç ve ulusal kökenden göçmen işçi ve emekçileri, ilerici ve devrimci güçleri, Avrupalı yerli halklardan enternasyonalist dostlarımızı günümüz Dehakları olan emperyalistler ve sömürgeci gerici-faşist devletlere ve onların soykırım, katliam politikalarına karşı sokağa çıkmaya, Newroz ateşini harlamaya çağıyoruz" dedi.

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVEG-KON), Newroz'a ilişkin açıklama yaptı. Kürt halkı ve Ortadoğu halklarının Newroz bayramının bir direniş günü olarak özgürlüğe çağrı yaptığı belirtilen açıklamada, "Başta Türkiye ve Kürdistan olmak üzere, tüm dünyada egemenler, işçi ve emekçilere, ezilen halklara açlığı ve yoksulluğu reva görüyor. Ekonomik krizin savaş, enerji ve gıda krizi, pahalılık ve hak gaspları biçiminde boca edildiği sonuçları halklarımızın acılarına yenilerinin eklenmesine neden oluyor" denildi.

'RANTÇI SİSTEM KAR ÜZERİNE KURULU'
Bu saldırı politikalarının yanı sıra, deprem gibi bir doğal afetin sonuçlarının kapitalist sistemin yıkıma neden olan uygulamalarına alan oluşturduğu belirtilen açıklama şöyle devam etti: "Çünkü rantçı sistem insan yaşamını hiçe saydığı için daha fazla kar üzerine kurulu. Devlet terörü ile faşist şeflik rejimi demografik yapıyı bozmanın fırsatçılığını yapıyor. Faşist şeflik rejiminin, kapitalistlerin ve sömürgecilerin tüm saldırı ve boyun eğdirme politikalarına rağmen Newroz halkların özgürlük ve eşitlik için mücadelelerini birleştirdiği bir gün olmaya devam ediyor.

'KÜRT HALKI ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNDEN ASLA VAZGEÇMEDİ'
Baharın gelişini müjdeleyen Newroz, emperyalist ve sömürgeci devletlerin yüzyıllara varan soykırımına uğramış, her türden katliamla yaşamak zorunda bırakılmış Kürt halkımızın diriliş ve direnişinin günü olarak sembolleşmiştir. Hiçbir acı, katliam ve zor yöntemi, Kürt halkımızın özgürlük talebini, ulusal kurtuluş ve demokratik hak talebini dile getirme kararlılığından ve iradesinden geri tutamamıştır. Kimyasal silah saldırılarından, askeri işgal girişimlerine, hava bombardımanlarından bodrum katlarında toplu katliamlara, tutuklamalar ile soykırım operasyonlarına rağmen Kürt halkı özgürleşme mücadelesinden asla vazgeçmemiştir.

'EZİLENLERİN NEWROZ'UNU KUTLUYORUZ'
Newroz'da ateş olup egemen sömürgeci devletlerin zulüm kalelerini döven Kürt halkı, bugün de haklı mücadelesinden aldığı güçle sömürgecilere karşı baş eğmez yürüyüşüne devam ediyor. Zalimin zulmüne karşı baş eğmeyen halklarımızın isyan ateşi hala sürüyor. Devrimci Kawa'nın ateşinde pişmiş Kürt halkı ve onun politik öncüleri; devrimciler, sosyalistler ve yurtseverler faşist şeflik karşısında direniş destanları yazmaya devam ediyorlar. Bütün Orta Doğu halklarının, başta Kürt halkı olmak üzere emekçilerin, ezilenlerin Newroz'unu
kutluyoruz.

'NEWROZ ATEŞİNİ HARLAMAYA ÇAĞIRIYORUZ'
Mazlum Doğan, Tuncay Yıldırım ve Kemal Kurkut şahsında bütün Newroz şehitlerini saygı ve minnetle anıyoruz. AVEG-KON olarak; diriliş ve direnişin bayramı 2023 Newroz'unda da tüm Kürt halkımızı, her inanç ve ulusal kökenden göçmen işçi ve emekçileri, ilerici ve devrimci güçleri, Avrupalı yerli halklardan enternasyonalist dostlarımızı günümüz Dehakları olan emperyalistler ve sömürgeci gerici-faşist devletlere ve onların soykırım, katliam politikalarına karşı sokağa çıkmaya, Newroz ateşini harlamaya çağıyoruz. Bijî Newroz, bijî têkosîna kawayên, biji bratiya gelan! Yaşasın Newroz! Yaşasın halkların kardeşliği!"