28 Mart 2023 Salı

Sınırda gözaltına alınan Suriyelilerden ikisi işkenceyle katledildi

ÇHD, Reyhanlı'da jandarma tarafından gözaltına alınan 8 Suriyeli'nin ağır işkenceye maruz kaldığını, iki kişinin işkencede katledildiğini, bir kişinin yoğun bakımda olduğunu duyurdu. Gizlilik kararı gerekçesiyle dosyayı incelemelerine izin verilmediğini belirten ÇHD, soruşturma kapsamında iki teğmen ve bir üst teğmenin tutuklandığını açıkladı.

Antakya'nın Reyhanlı ilçesinde yasadışı yollardan sınırı geçen 8 Suriyeli jandarma tarafından gözaltına alındı. Gözaltında ağır işkenceye maruz kalan Suriyelilerden ikisi yaşamını yitirdi, biri yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor. Gözaltında işkenceyle katledilenlerden birinin adının Abdurrezzak Kastal olduğu öğrenildi.

Suriyelilerin gözaltında işkenceyle katledildiğini duyuran Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), gizlilik kararı gerekçesiyle dosyayı incelemelerine izin verilmediğini açıkladı.

Geçtiğimiz hafta cumartesi günü gözaltına alınan Suriyelilerin yoğun işkencenin ardından tekrar Suriye'ye itildiği ve Bab el-Hava hastanesinde tedavi altına alındığı öğrenildi. 

SOPA, COP, ELEKTRİK İŞKENCESİ
Hastanede Orient TV'ye konuşan Suriyeliler, duvarı aştıktan sonra 10 kişilik bir jandarma ekibinin kendilerini döve döve arabaya bindirdiğini ve götürdükleri yerde sopa, cop ve elektrik kablolarıyla işkence ettiklerini anlattı. İşkence dolayısıyla bayılanların defalarca soğuk suya maruz bırakılarak yeniden ayıltıldığını ve işkencenin devam ettiğini anlatan Suriyeliler, bir arkadaşlarının işkencede hayatını kaybettiğini söyledi.

'MAZOT İÇİRMEYE ÇALIŞTILAR'
Telefonlarının kırıldığını ve paralarına el konulduğunu da söyleyen Suriyeliler, işkence sırasında üzerlerine mazot döküldüğünü ve mazot içmeye zorlandıklarını, çırılçıplak soyularak demir sopalarla dövüldüklerini aktardı.

Yaşananlarla ilgili açıklama yapan Bab el-Hava Sınır Kapısı yönetimi, olayın soruşturulmasını istedi ve işkenceye son verilmesi çağrısında bulundu.

İşkencede ölümle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında iki teğmen ve bir üst teğmenin tutuklandığı öğrenildi.